poniedziałek, 3 czerwca 2013

Kim są DDA?


Zapewne każdy z was słyszał o czymś takim, jak współuzależnienie. Jest to zjawisko, które może, ale nie musi polegać na zapadnięciu w chorobę alkoholową dlatego, że ktoś z naszych bliskich już na nią choruje.


Nie od dziś wiadomo, że alkoholizm to bardzo groźne zjawisko społeczne w skali mikro. Może doprowadzić do rozpadu rodziny, a dzieci, które wychowują się w domach alkoholików już do końca życia będą w jakimś stopniu społecznie upośledzone.

Właśnie to DDA mówi o tych dzieciach, które wychowały się w rodzinach alkoholowych, a więc nie owijajmy w bawełnę: po prostu w rodzinach patologicznych. Syndrom DDA, czylli dorosłych dzieci alkoholików może się różnie objawiać w późniejszym życiu. Może być związany z nadużywaniem alkoholu, a może przejawiać się całkowitym do niego wstrętem.Osoba taka zawsze jest jednak w pewien sposób nieporadna życiowo. Często swoje życie kształtuje według wadliwych wzorców, które sama już wyniosła z życia rodzinnego, bo przecież innych wzorców tak naprawdę nie zna.

Dorosłe dzieci alkoholików starają się sobie wzajemnie pomagać. Może się to przejawiać różnie, ale zwykle stosują te same metody leczenia, które są stosowane przy okazji leczenia alkoholizmu, o czym z pewnością jeszcze napiszemy na tym blogu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz