środa, 5 czerwca 2013

Jak walczyć z alkoholizmem?

Alkoholizm to problem medyczny i psychologiczny, dlatego walką z nim muszą się zajmować doświadczeni lekarze i przede wszystkim terapeuci.
Alkoholizm jest jednak również zjawiskiem społecznym o bardzo negatywnych konotacjach, dlatego z alkoholizmem można walczyć również innymi metodami: właśnie społecznymi, czy politycznymi.

Weźmy pod uwagę reklamowanie alkoholu. Na szczęście istnieją w tym bardzo duże ograniczenia. Alkoholi mocnych nie można w ogóle reklamować, ale wszyscy przecież znamy przykłady omijania prawa, reklamując na przykład łódkę, a nie wódkę.

Z drugiej strony czy ograniczanie prawne dostępu do alkoholu może być dobrym sposobem na walkę z alkoholizmem i leczenie alkoholików? Niekoniecznie. Tym niech się już zajmują ośrodki terapii uzależnień. Metody prohibicyjne nie są dobre dlatego, że rynek nie znosi pustki i podaż danego produktu, w tym przypadku alkoholu zawsze się znajdzie. A w takim przypadku będzie to organizowane przez mafię w przestępczym podziemiu, a taki alkohol trudno powiedzieć, jaką będzie miał wartość. Dlatego polityka państwa powinna sprowadzać się do zniechęcania, ale nie do sztucznego ograniczania dostępu, ponieważ to nic nie da.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz